W przypadku zainteresowania możliwością przygotowania rozprawy doktorskiej warto już na I roku kształcenia doktoranta nawiązać współpracę z jednostką zagraniczną i określić zasady wspólnego kształcenia i nadania stopnia doktora.
Proponowana ścieżka nawiązywania współpracy międzynarodowej w KISD w obszarze kształcenia doktorantów „Krok po kroku”
Krok 1
Każdy, kto chciałby nawiązać międzynarodową współpracę w zakresie kształcenia doktorantów, powinien zwrócić się do władz danej jednostki KISD z prośbą o rozważenie możliwości formalnego podjęcia współpracy ze wskazaną przez siebie jednostką zagraniczną. Zgłaszając się do władz jednostki KISD należy dołączyć ocenę potencjalnej instytucji zagranicznej w oparciu o następujące kryteria:
- zapotrzebowanie na budowanie współpracy naukowo-badawczej oraz dydaktycznej ze strony doktorantów i kadry naukowej jednostki KISD;
- wzajemne korzyści ze współpracy dla jednostki KISD oraz instytucji zagranicznej;
- strategia i polityka instytucji zagranicznej w porównaniu do strategii i polityki jednostki KISD;
- reputacja, jakość kształcenia i prowadzenia badań instytucji zagranicznej;
- regulacje administracyjne i ustawodawstwo krajowe w obu jednostkach oraz możliwość ich pogodzenia (np. wymagania w zakresie powołania promotora, czas trwania kształcenia i możliwości przedłużenia kształcenia, forma i zakres rozprawy doktorskiej, forma obrony pracy dyplomowej, wymagania wobec członków komisji egzaminacyjnej, itp.);
- zasoby kadrowe dostępne na potrzeby wsparcia administracyjnego w jednostce KISD oraz instytucji zagranicznej.
Krok 2
Wskazane jest skontaktowanie się z radcą prawnym danej jednostki KISD w celu omówienia możliwości współpracy.
Krok 3
W przypadku akceptacji instytucji zagranicznej, jako partnera współpracy w zakresie kształcenia doktorantów, podpisywany jest list intencyjny lub porozumienie pomiędzy jednostką KISD a jednostką zagraniczną.
Krok 4
Przedstawiciele jednostki KISD oraz instytucji zagranicznej przygotowują we współpracy z radcami prawnymi umowę dotyczącą programu doktorskiego prowadzącego do podwójnego/ wspólnego stopnia doktora. Umowa ta uwzględnia w szczególności:
- sposób realizacji współpracy Stron w zakresie naukowo-dydaktycznym;
- wymianę specjalistycznej wiedzy, know-how, materiałów;
- strukturę i czas trwania kształcenia;
- organizacja wymiany akademickiej;
- przygotowanie prac dyplomowych i egzaminów końcowych;
- nadanie stopnia doktora;
- zarządzanie programem kształcenia;
- koszty związane z realizacją programu;
- przenoszenia i ochrony danych osobowych;
- zarządzanie prawami własności intelektualnej.
Biuro Krakowskiej Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej udostępnia jednostkom KISD wzór umowy- szablon.
Do czego można wykorzystać szablon? |
- Wspólne programy studiów mogą mieć różną strukturę. Szablon KISD został zaprojektowany na potrzeby Programu Podwójnych Doktoratów, programu kooperacyjnego opartego na „standardowych” programach, które są już oferowane w Instytucjach Partnerskich.
- Szablon musi być zawsze dostosowany do indywidualnych okoliczności planowanego Programu kształcenia (zwłaszcza być dostosowany do dyscypliny naukowej), wymagań prawnych Partnerów, struktury organizacyjnej i podziału obowiązków, struktury mobilności, itp.
- Celem szablonu jest służyć jako dokument roboczy, pomagający uwzględnić wszystkie ważne czynniki.
- Regulacje zawarte w umowie o współpracy nie mogą być sprzeczne z nadrzędnymi aktami prawnymi.
- Program prowadzący do podwójnych doktoratów ma sens tylko wtedy, gdy bez ograniczeń można uznać zasługi naukowe uzyskane w Instytucji Partnerskiej, w szczególności w kontekście Programu Podwójnego Stopnia Doktora. Dlatego przed rozpoczęciem współpracy należy wziąć pod uwagę jakość programu kształcenia i egzaminów Partnera (np. standardy dotyczące oszustw akademickich i plagiatu).
- Szablon jest opracowywany wspólnie z partnerami i ich kontaktami administracyjnymi/prawnymi i często musi przejść wiele cykli czytania, zanim będzie gotowy do adaptacji.
- Jeżeli umowa o współpracy ma być wykorzystywana jako wniosek o finansowanie zewnętrzne, należy uwzględnić wymagania źródła finansowania (np. należy odpowiednio przedłużyć umowę).
Krok 5
Umowa po zaakceptowaniu przez obie instytucje jest podpisywana przez osoby upoważnione.