kisd@ifj.edu.pl (+48) 12 662 8344

Doktorat w ramach międzynarodowej współpracy

Logo programu: połaczenie kotwicy i ksiażki

Jednym z celów Krakowskiej Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej jest rozwój międzynarodowej współpracy w zakresie kształcenia doktorantów, prowadzącej do podniesienia jakości zarówno badawczej, jak i edukacyjnej.

Możliwe formy współpracy międzynarodowej w zakresie kształcenia doktorantów:

1. Wspólne promotorstwo (Codirection, Co-supervision)

To najprostsza forma przygotowywania rozprawy doktorskiej we współpracy międzynarodowej. W tym przypadku współpraca nie musi być sformalizowana pisemną umową. Powołanie promotora z zagranicznej jednostki naukowej następuje na zasadach obowiązujących w danej jednostce KISD. Takie rozwiązanie jest korzystne w przypadku, kiedy instytucje nie mogą uzgodnić warunków przyznawania podwójnego stopnia lub wspólnego stopnia.

Doktorant zostaje przyjęty do  KISD i może mieć jednego z promotorów z instytucji zagranicznej oraz powinien przebywać w instytucji zewnętrznej przez ustalony okres czasu. Rozwiązanie takie opiera się na istniejącej współpracy badawczej, gdzie doktoranci korzystają z wiedzy specjalistów z innej uczelni, ale nie wymagają zinstytucjonalizowanej, długotrwałej współpracy akademickiej.

Stopień doktora jest nadawany tylko przez odpowiednią jednostkę KISD. Wszyscy promotorzy powinni być wymienieni w dyplomie  oraz zaświadczeniu o ukończeniu szkoły doktorskiej.

2. Podwójny stopień (Double Degree)

Podwójny stopień doktora jest nadawany przez dwie instytucję, tj. odpowiednią jednostkę KISD oraz zagraniczną instytucję naukową.

Doktorant zostaje przyjęty do szkoły doktorskiej/ na studia doktoranckie i po spełnieniu wszystkich wymagań ma przyznany odrębny stopień doktora  w każdej z instytucji na podstawie jednej obrony. Wymaga to wzajemnego uznawania przez instytucje udziału doktoranta w kursach i aktywnościach realizowanych w jednostce partnerskiej.  Konieczne jest również odbycie przez doktoranta stażu w jednostce partnerskiej.

Podwójny stopień doktora wymaga przygotowania sformalizowanej umowy. Umowa jest zawierana pomiędzy dwiema współpracującymi instytucjami i reguluje, w szczególności, przyjęcie kandydatów, opis działań, zasady dostępu do infrastruktury danej jednostki, ocenę rozprawy doktorskiej i sposób nadania stopnia. Umowa powinna gwarantować możliwość spełnienia wymagań niezbędnych do nadania stopnia doktora w każdej z instytucji.

Biuro Krakowskiej Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej udostępnia jednostkom KISD wzór umowy.

3. Wspólny stopień (Joint Degree)

Wspólny program kształcenia doktorantów to bardziej złożona forma współpracy pomiędzy instytucjami, wymagająca dużego stopnia integracji. Doktoranci są przyjmowani w ramach jednego wspólnego, międzynarodowego programu kształcenia, a instytucje ponoszą wspólną odpowiedzialność za wszystkie aspekty kształcenia,  nadzoru i nadania jednego stopnia doktora. Wspólny program doktorski jest postrzegany jako dalszy rozwój współpracy pomiędzy instytucjami.  Wiąże się to z ogromnymi wyzwaniami, biorąc pod uwagę konieczność pogodzenia różnych tradycji uniwersyteckich, standardów i zasad formalnych.

Dlaczego warto rozważyć przygotowanie rozprawy doktorskiej w ramach współpracy międzynarodowej?

  • W sposób naturalny umożliwia doktorantowi  kształcenie na międzynarodowym poziomie, bogate w mobilność zagraniczną;
  • Praca w międzynarodowym środowisku staje się codziennością;
  • Pozwala zdobyć stopień doktora na dwóch uczelniach w znacznie krótszym czasie niż uzyskując je niezależnie;
  • Można zwiększyć możliwości rozwoju kariery zawodowej kariery i budowania sieci zawodowej;
  • Można stale rozwija biegłość językową

Wytyczne dotyczące nawiązywania współpracy międzynarodowej w KISD

Przykładowe programy doktorskie prowadzone we współpracy międzynarodowej: